Pristupačnost
Pristupačnosti
0995371313 info@djecjivrticvis.hr
pon-pet 6:30-16

Prehrana i zdravlje

Za vrijeme boravka u vrtiću nudimo ukusan jelovnik koji se sastoji od zdrave i raznovrsne prehrane podijeljen na četiri dnevna obroka, odnosno nudimo zajutrak, doručak, ručak i užinu.

Provođenjem pravilne i raznovrsne prehrane nastojimo osigurati optimalan rast i razvoj djeteta, spriječiti pojavu pothranjenosti ili pretilosti, a samim time potičemo i važnost svijesti o zdravom i kvalitetnom načinu života. 

Prehrana

Dijete treba energiju za rast i razvoj te tjelesnu aktivnost, a gotovo polovina dnevnog unosa energije nužna je za obavljanje uobičajenih kemijskih reakcija tijekom mirovanja organizma (stručnjaci bi rekli za bazalni metabolizam), stoga, energija koja se troši na bazalni metabolizam, po prilici je ujednačena s obzirom na dob djeteta.

Djeci je naime potrebna raznovrsna prehrana koja osigurava dovoljno energije i bjelančevina za rast i razvoj, odnosno ona koja sadrži sve ključne vitamine i minerale, pa u tu svrhu, treba navesti savjete odnosno osnovne smjernice koje se odnose na djecu u dobi od dvije godine naviše:

 • namirnice bogate ugljikohidratima služe kao izvor energije zato je potrebno birati nerafinirane alternative, poput smeđe riže, integralne tjestenine, integralnoga kruha i žitarica poput pšeničnih keksa, zobene kaše sa smanjenom količinom šećera, a te bi namirnice trebale osigurati približno pola djetetova unosa izvora energije 
 • što se tiče bjelančevina potrebno je birati nemasno meso, ribu, jaja i mahunarke jer potiču rast i obnavljanje 
 • mliječni proizvodi osiguravaju kalcij za zdravlje kostiju pa je potrebno birati polumasno mlijeko, nemasne jogurte i sir 
 • voće i povrće osiguravaju vitamine i vlakna, a korisno je potruditi se da se u dječjoj prehrani nađe što više voća i povrća; zamrznuto i konzervirano voće i povrće poslužit će svrsi kao i svježe 
 • kod masnoća i masnih namirnica korisno je znati da na masnoći uvijek treba štediti pa je potrebno koristiti više biljnih ulja i namaza umjesto masnoće životinjskoga podrijetla, a masne namirnice i grickalice trebalo bi svesti na minimum
 • na minimum treba svesti i kolače, kekse, slatkiše i čokolade odnosno dijete se njima treba počastiti tek povremeno

Vitamini

Što se tiče vitamina, ukoliko dijete ima pravilnu, uravnoteženu i raznovrsnu prehranu, nema potrebe da mu se dodaju posebni vitamini i minerali. Među namirnicama koje su bogate vitaminima potrebnim za optimalan rast i razvoj djece, spadaju sljedeće: 

 • mlijeko i mliječni proizvodi: izvor su bjelančevina, kalcija 
 • meso, riba, jaja: izvor su bjelančevina, željeza, vitamina (B12) 
 • žitarice i prerađevine: sadržavaju ugljikohidrate, vitamine B skupine (osim B12) 
 • masnoće: osiguravaju gradbene masti organizmu i energiju 
 • pića: osiguravaju zalihu vode u organizmu.

Zdravlje

Zdravlje nije pojam koji obuhvaća samo zarazne i ne zarazne bolesti. Dva faktora veoma snažnog utjecaja na zdravlje su tjelesna aktivnost i prehrana. Osim što se ciljanim tjelesnim aktivnostima utječe na razvoj lokomotornog sustava što opet ima nebrojeno mnogo pozitivnih učinaka na zdravlje pojedinca, a zdravom prehranom na kvalitetu osnovne gradivne jedinice organizma (stanicu), ovim faktorima utječe se i na aspekt socijalnog i duševnog blagostanja. Kada govorimo o djeci, bavljenjem fizičkim aktivnostima i objedovanjem dolazi se u stanje jedne inačice prisnog odnosa s drugim osobama, razvijaju se prijateljstva, uče se i razvijaju socio-emocionalne vještine.

Pripremila:

mag paed. Ivana Radić
DV Vis